Text Size: A A A

Board of Directors

Executive Committee Members

President
Brian O’Leary, AICP
Montgomery County Planning Commission
610-278-3728
Email Brian  
    OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

Vice President
James Cowhey, AICP
Lancaster County Planning Commission
717-299-8333
Email James
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

Treasurer
Pam Shellenberger, AICP
York County Planning Commission
717-771-9870
Email Pam
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Secretary
Amy McKinney
Lawrence County Planning Department
724-656-2193
Email Amy
Amy-McKinney-photo

 

 

 

 

Lehigh Valley/Berks Section
Representative
  
Sara Pandl, AICP, RLA
Lower Macungie Township
610-966-4343
Email Sara

Northeast Section Representative  
Peter T. Wulfhorst, AICP
Professional Planner Rep.
Penn State Cooperative Extension
570-296-3400
Email Peter

Past President
Alexander J. Graziani, AICP
Penn Township Westmoreland County
724-744-2171 x201
Email Alex
 
   

Board of Directors

(Includes the above Executive Committee Members and those indicated below)

Professional Development Officer
Susan Elks, AICP
Community Planner
Chester County Planning Commission
610-344-6285
Email Susan

Planning Official Development Officer
Troy Truax, AICP
Michael Baker, Inc.
717-221-2000
Email Troy

Legislative Committee Chair
Vacant

Education Chair
Richard Hoch, AICP CEP
Indiana University of Pennsylvania
724-357-5990
Email Rich

Communications Chair
Amy Evans 
York County Planning Commission
717-771-9870
Email Amy

 

Student Representative
Vacant

Central Section

Professional Planner (alternate)
Section Chair
Rachelle Abbott, AICP
STEP, Inc.
570-601-9501
Email Rachelle

Professional Planner
Pam Shellenberger, AICP   
York County Planning Commission
717-771-9870
Email Pam

Planning Official/Commissioner Representative (alternate)
Vacant

Planning Official/Commissioner Representative
Scott Haverstick
Lancaster County Planning Commission
717-684-8554
Email Scott

 

   

Lehigh Valley/Berks Section

Professional Planner Rep
Section Chair

Sara Pandl, AICP, RLA
Lower Macungie Township
610-966-4343
Email Sara

Professional Planner Rep (alternate)
Tina Roseberry, AICP
SSM Group, Inc.
484-821-5289
Email Tina

Planning Official/Commissioner Rep (alternate)
Vacant

Planning Official/Commissioner Rep
Anthony Toth, AICP
Email Tony

 

   

Northeast Section

Professional Planner Rep
Section Chair
Steve Pitoniak 
Lackawanna County Regional Planning Commission
570-963-6400
Email Steve

Professional Planner Rep (alternate)
Peter T. Wulfhorst, AICP
Professional Planner Rep.
Penn State Cooperative Extension
570-296-3400
Email Peter

Planning Official/Commissioner Rep
Christine Dettore
610-965-4397
Email Christine

Planning Official/Commissioner Rep (alternate)
Janet Sweeney
570-718-6507
Email Janet

 

   

Northwest Section

Professional Planner Rep
Section Chair
Amy McKinney
Lawrence County Planning Department
724-656-2193
Email Amy

Professional Planner Rep (alternate)
Jake Welsh, AICP
Erie County Department of Planning
814-451-7003
Email Jake

Planning Official/Commissioner Rep
Jack Lynch
Crawford County Planning Commission
814-333-7341
Email Jack

Planning Official/Commissioner Rep
Vacant

 

   

Southwest Section

Professional Planner Rep
Section Chair
Andrew Hartwell, AICP
Allegheny County Economic Development
412-350-1360
Email Andrew

Professional Planner Rep (alternate)
Katie Stringent
Township of Upper St. Clair
412-831-9000 ext. 501
Email Katie

Planning Official/Commissioner Rep
Bill Campbell
Marshall Township
724-935-6260 ext 106
Email Bill

Planning Official/Commissioner Rep (alternate)
Erica Kagle
Borough of Sewickley
Email Erica

 

   

Southeast Section

Professional Planner Rep
Section Chair
Martha Cross, AICP, PP, LEED AP
TRF Development Partners
215-574-5850
Email Martha

Professional Planner Rep (alternate)
David Ward, AICP
Assistant Director
Chester County Planning Commission
610-344-6285
Email David

Planning Official/Commissioner Rep
Cheryl Graff Tumola
Planning Official/Commissioner Rep (alternate)
Vacant